Jedenasty Zjazd Klubu Wschodniej Szkoły Letniej

Wilno 2018

Uniwersytet M. Römera

Około 100 uczestników

ZARZĄD I SIEDZIBA KLUBU WSL

wybrani albo podtwierdzoni członkami Klubu w Odessie i działające do następnego zjazdu:

Prezes Klubu WSL Andrzej Pukszto

Prezydent honorowy Klubu WSL Jan Malicki

Sekretarz Diana Brutyan

SIEDZIBA Klubu WSL: Uniwersytet M. Römera

Św. Msza w Kaplice Św. Kazimierza i wędrówka po Wilnie

Konferencja w Litewskiej Bibliotece Narodowej im. Marcina Mażwida (Gedimino pr. 51, Wilno)

W dniach 20-22 czerwca 2018 r. odbył się w Wilnie XI Zjazd Absolwentów i Wykładowców Wschodniej Szkoły Letniej.

 

Według tradycji w ramach Zjazdu odbywa się międzynarodowa konferencja. W tym roku w ramach Zjazdu została zorganizowana konferencja pod tytułem „Rok 1918 w Litwie i Polsce ze współczesnej perspektywy Europy Środkowo-Wschodniej: historia, polityka i kultura”, poświęcona stuleciu odrodzenia państwowości Litwy i Polski. 

Konferencja miała na celu omówienie drogi do odbudowy niepodległości Litwy i Polski oraz innych krajów Europy Środkowo–Wschodniej; przedstawienie najnowszych badań dotyczących rozwoju polskiego i litewskiego odrodzenia narodowego początku XX wieku oraz poglądów na tradycje polityczne Litwy i Polski. Obok tematów historycznych prelegenci podjęli również dyskusję nad problemami dzisiejszego świata: paradygmatami polityki zagranicznej współczesnej Litwy i Polski, miejscu obydwu państw w Europie i na Świecie.

W Konferencji wzięli udział historycy, politolodzy, socjolodzy, kulturolodzy, filolodzi i przedstawicieli innych dziedzin nauko, którzy podzielili się swoimi badaniami dotyczącymi historii, polityki oraz kultury Litwy, Polski oraz innych krajów, w kontekście stulecia państwowości. W Konferencji udział wzięli naukowcy z Polski, Litwy, Ukrain, Czech, USA i innych krajów.

Konferencję organizował Uniwersytet Warszawski we współpracy z Uniwersytetem Witolda Wielkiego, Uniwersytetem Michała Romera, Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie, Instytutem Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Litewską Biblioteką Narodową im. Marcina Mażwida.

Program.

Sekcji.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now